בלוג RGB

כל מה שמעניין בעולם המותגים

 • הרשמה לרשימת תפוצה

 • הקשר בין דת למותגי על

  בעולם המושגים החילוני המודרני, אנו נוטים לסווג אנשים דתיים ככאלו שמאמינים באלוהים, מקיימים תרי"ג מצוות ולבושים באופן מסויים, אבל אם נסתכל לרגע סביבנו, נבין שגם אנשים המגדירים עצמם כ'חילוניים' משתייכים בצורה זאת או אחרת לדת, ולא סתם באופן פאסיבי, כי אם מאמינים הדוקים ולפעמים אפילו בעלי תכונות מסיונריות.

  האם חשבתם פעם מהי 'תפישת החיים' שלנו לגבי מותגי העל? כיצד אנו מרגישים כשאנחנו נכנסים לחנות 'אפל-סטור' או לחנויות הדגל של 'נייק' (Nike Town)? כיצד אנחנו חולקים ביחד את האמונה והסגידה למותגים אלו, כאשר אנו חווים את חוויית השימוש בהם, או לובשים את ה'מדים' שלהם ובכך מסמנים את עצמינו כשייכים לדת זו?

  חנויות הדגל של מותגי העל מתוכננות בדומה מאד לקתדרלה גדולה – היכל ענק, תקרות גבוהות מאוד, ויטרינות זכוכית ענקיות ובמרכז ניצב בענק סמל המותג – הלוגו. כמאמינים הדוקים של דת המותגים, אנו נכנסים להיכלים אלה בחיל ורעדה ובתחושת קטנות האדם אל מול המותג הענק, מתרגשים מכל סימבול שקיים בהיכל ולעיתים גם מאזינים לדרשה מפי אחד המטיפים של מותג העל. החוויה שאנו עוברים בחנויות הדגל של מותגי העל היא הרבה מעבר לחוויית קנייה 'רגילה', למעשה המטרה של חנויות אלה היא לגרום לנו לחוויה רוחנית של ממש, כאשר אנחנו נכנסים אל עולמו של המותג ומקבלים השראה ממנו.

  מבלי שנשים לב, משתמשים מותגי העל בסימבולים מעולם המושגים של הדת. כך 'אפל' משתמשים בסמל התפוח הנגוס (זוכרים את אדם, חוה והנחש?), ניקה (Nike) היא אלת הניצחון מהמיתולוגיה היוונית וסמל הקשתות המוזהבות של מקדונלד'ס נראה כמו לוחות הברית. לכל 'מותג על' יש גם 'משיח' או 'נושא בשורה' – כך סטיב ג'ובס לאפל, ספורטאי העל הם ה'אלים' של נייקי ומיקי ודונלד-דק הם ה'אלים' של דיסני.

  בערב שישי יש את אלה שהולכים לבית הכנסת או ביום ראשון לכנסייה, ויש את אלו שסועדים את ארוחת הערב המשפחתית, כאשר הם לבושים ב'מדי' המותג החגיגיים ולצידם על השולחן מונח טלפון חכם ממותג. השיחה כמובן נסובה על אפליקציות חדשות או על עולם המותגים.

  אז בפעם הבאה שתגדירו את עצמכם כאנשים חילוניים, תחשבו שוב ואולי תגלו שגם אתם חברים בדת זו או אחרת של עולם 'מותגי העל'.
   

רוצים לשאול שאלה או להתייעץ, כתבו לנו ונשמח לענות
מטעמי בטיחות, יש להזין קוד אימות מטה:
שלח